گیت فروشگاهی، گیت ضد سرقت فروشگاهی چیست؟

گیت فروشگاهی، دزدگیر فروشگاهی، گيت هاي ضد سرقت فروشگاهي يا همان گيت امنيتي فروشگاهي به دستگاهي گفته ميشود كه در خروجي يك فروشگاه نصب ميشود و از خروج غير مجاز اجناس فروشگاه جلوگيري به عمل مي آورد. این دستگاه به عبارت دیگر شامل آنتهایی با برد فرسنتده و گیرنده می باشد که در ورودی و خروجی فروشگاه قرار داده شده و به محض خروج غیر مجاز و سرقت جنس یا کالا آلارم می زند و صاحب فروشگاه را از مطلع می سازد.


نحوه کار این دستگاه ها به این صورت است که تگ فروشگاهی و لیبل فروشگاهی که پیش از این در مقاله تگ فروشگاهی و لیبل فروشگاهی توضیح داده شدند برروي اجناس نصب ميشود. به دلیل تکنولوژی به کار رفته در تگ و لیبل های شرکت چشم سوم به طور معمول و حتي با ابزار هاي متداول قابل باز شدن نمي باشد. برای جداسازی دزدگیر های نصب شده بر روی اجناس در زمان خرید یا انتقال از فروشگاه از دستگاهی به نام جداکننده که در حیطه دسترسی فروشنده قرار دارد بهره گیری میشود. چنانچه کالا به صورت غیر مجاز از مغازه خارج شود، با قرارگیری در میدان مغناطیسی گیت (برد هم فرکانس خود)، دزدگیر نصب شده بر روی کالا چه از نوع تگ و یا ليبل، پس از گذر از دهانه گیت ها، پيغام هشداری را براي گيت ها صادر ميكند كه باعث به صدا در آوردن آلارم (زنگ خطر) دستگاه گيت فروشگاهي ميشود.


گیت های فروشگاهی با توجه به باند فرکانسی خود در سه دسته کلی قرار میگیرند :


گیتRF


گیت دزدگیر RF با بالاترین تنوع باند فرکانسی رادیویی از 1.95 مگاهرتز تا 10.2 مگاهرتز می باشد.

از مزایای گیت فروشگاهی RF می توان به مولتی فرکانس بودن آن اشاره نمود بدین صورت که بهترین گیت برای نصب در مراکز تجاری می باشد زیرا به علت داشتن فرکانس های متعدد از تداخل بر روی گیتهای دیگر جلوگیری می کند و فروشگاه نیاز به تعویض گیت خود را حتی در سالیان بعد و با اضافه شدن گیتهای دیگر ندارد.

جوابدهی بالای ما بین دو گیت از موارد شایان ذکر گیت RF خصوصا گیت RAKO آلمان که شرکت چشم سوم نماینده انحصاری آن در ایران می باشد لذا کلیه هایپرمارکتها از جمله هایپرسان، هایپر هاوش و اکثریت برندها طرفدار آن می باشند.

علاوه بر آن لیبل های گیت RF دارای تنوع بسیار بالا در اشکال مختلف و بالغ بر 20 سایز و مدل

می باشند که از سرقت کالا جلوگیری می کند و آن را می توان بر روی هر گونه کالایی به غیر از فلز استفاده نمود.

داشتن قیمتی مقرون به صرفه و پایین لیبل نیز یکی دیگر از مزایای این گیت می باشد چرا که صرفه اقتصادی بالایی را برای کالاها شامل می شود و می توان آن را بر روی همه کالاها اختصاص داد.

عملكرد بالای گیت RF در هنگام عبور تگ از بين گيت ها در سرعت و زواياي مختلف .

یکی دیگر از کاربردهای آن برای استفاده انتشارات می باشد زیرا لیبل ها به صورت تخت است و هیچگونه قطری ندارد و می توان آن را داخل صفحات کتاب استفاده نمود.

گیت RF بهترین گیت برای استفاده در هایپرمارکتها به دلیل موارد استفاده بر روی هر گونه کالایی.


مزایای گیت فروشگاهی RF به اختصار :

دارای فرکانس های متعدد و عدم تداخل در مراکز تجاری

تنوع در سایز و مدل لیبل RF

دارای قیمتی مقرون به صرفه برای لیبل و گیت

مورد استفاده برای انتشارات و هایپرمارکتها


گیت AM


گيت فروشگاهی AM داراي فركانس 58 كيلوهرتز و مناسب برای نصب بر روی فلزات می باشد.

دزدگیر فروشگاهیAM  تنها گیتی می باشد که بیشترین جوابدهی را ما بین دو گیت دارد و از ویژگی های آن عدم تداخل و سینک چندین AM در کنار هم می باشد.

ليبل AM دارای یک مدل می باشد و نسبت به گیت RF گران تر ولی کارایی بالاتری را روی فلزات دارد.

مزایای گیت فروشگاهی AM به اختصار :

مناسب در مجاورت با فلزات


گیت EM


گيت فروشگاهی EM با باند فرکانسی كيلوهرتز كار ميكند و بالاترین کارایی را برای فروشگاههای آرایشی – بهداشتی دارا می باشد . گیت دزدگیر EM به صورت تک آنتن – جفت آنتن و چند آنتن قابل نصب می باشد و فاصله جوابدهی آن 100 سانتی متر در شرایط ایده آل و محیط بدون نویز می باشد.

اهم مزیت آن سایز کوچک لیبل و نامریی بودن آن می باشد که قابل نصب بر روی کالاهای کوچک از جمله مداد آرایشی و دیگر اقلام ریز می باشد.

همچنین قابليت فعال و غير فعال شدن مجدد را دارد . از این حیث تنها گیت مورد استفاده برای کتابخانه ها می باشد. چرا که لیبل چسبانده شده میتواند توسط کتابدار غیر فعال شود و کتاب به راحتی به شخص عضو کتابخانه تحویل شود و چنانچه کتاب پس از مطالعه به کتابخانه عودت شد کتابدار می تواند لیبل EM را فعال سازد پس در مصرف هزینه لیبل نیز کمک می کند.

يكي دیگر از مزیتهای گيت فروشگاهی EM براي محافظت از کالاهای فلزی است که به راحتی در اثر مجاورت با فلز خنثی نمی شود و چنانچه لیبل چسبانده بر روی فلز از گیت عبور کند گیت آلارم می زند.

از جمله ويژگي هاي ديگر دستگاه EM جوابدهی لیبل از هر جهت افقی و عمودی می باشد که در دیگر دزدگیر ها وجود ندارد.


مزایای گیت EM به اختصار :

داشتن لیبل نامریی و باریک

جوابدهی بر روی فلز

خاصیت فعال و غیر فعال شدن لیبل EM و گیت مخصوص کتابخانه


گیت های فروشگاهی ذکر شده با اشکال، رنگ ها و ابعاد متنوع برای مصارف در فروشگاه های گوناگون از جمله فروشگاه های عینک، لوازم آرایشی، لوازم برقی، لوازم منزل، لوازم و پوشاک ورزشی، لوازم و پوشاک کودک، هایپر مارکت، پوشاک،کتاب فروشی و کفش استفاده میشود.


در بازار داخلی کشور گیت های فروشگاهی به نام های متفاوتی از جمله گیت ضد سرقت، گیت فروشگاه، گیت دزدگیر، گیت های مغازه، دزدگیر فروشگاهی، دزدگیر لباس، دزدگیر پوشاک، آنتن دزدگیر، دزدگیر هایپرمارکت، دزدگیر، دزدگیر مغازه و دزدگیر مانتو شناخته میشود